Cross merchandising: meer verkopen zonder extra klanten
Een klant komt binnen voor één product. Hij vertrekt met drie. Niet omdat hij zich verplicht voelde. Niet omdat hij lang nadacht. Maar omdat de winkel slim was ingericht en hij onderweg dingen tegenkwam die perfect aansloten bij wat hij al in zijn mandje had.
Dat is cross merchandising. En het is een van de meest onderschatte verkoopstrategieën in retail.
Wat is cross merchandising precies?
Cross merchandising betekent dat je producten die bij elkaar horen ook bij elkaar presenteert, los van de categorie waar ze normaal thuishoren. Niet de pasta bij de pasta en de saus bij de sauzen. Maar pasta én saus samen, op één plek, met een duidelijk verhaal.
Denk aan een smartphone gepresenteerd samen met een hoesje, een oplader en een screenprotector. Aan een fles wijn naast een kurketrekker en elegante glazen. Aan een nieuw pak waarbij meteen het bijpassende shirt en de stropdas hangen. Aan een plant waarbij de mooiste pot en de juiste potgrond liggen.
Die combinaties zijn logisch. Ze zijn handig voor de klant. En ze verhogen de gemiddelde aankoopwaarde zonder dat jij ook maar één woord hoeft te zeggen.
Waarom het werkt
Mensen kopen niet alleen een product, ze kopen een oplossing. Een idee. Een gevoel van volledigheid.
Als een klant een product ziet dat perfect aansluit bij wat hij al van plan was te kopen, hoeft zijn brein geen grote beslissing meer te nemen. De logica is al zichtbaar. De combinatie is al gemaakt. Hij hoeft alleen maar ja te zeggen.
Bovendien speelt impulsgedrag een grote rol. Een groot deel van alle aankoopbeslissingen wordt ter plaatse gemaakt, op de winkelvloer, op dat moment. Een slim geplaatst aanvullend product op het juiste moment is genoeg om die beslissing te triggeren.
Hoe ik het aanpak
Cross merchandising klinkt eenvoudig. Zet producten bij elkaar en klaar. Maar een verkeerd geplaatste combinatie verkoopt niet. Een overvolle opstelling verkoopt niet. En een mooie opstelling die na twee dagen niet meer aangevuld is, verkoopt ook niet.
Eerst de strategie. Welke producten horen bij elkaar? Niet op basis van categorie, maar op basis van gebruiksmoment, doelgroep en aankoopgedrag. Die keuze is gebaseerd op productkennis, verkoopdata en concrete retailervaring.
Dan de installatie. Hoogteverschil, kleurgebruik, blokvorming, facing en fronting, elk element telt. Een goede cross-installatie ziet er niet alleen mooi uit, ze verkoopt ook. Dat zijn twee verschillende dingen, en ze moeten allebei kloppen.
Daarna de opvolging. Een cross-opstelling die niet wordt opgevolgd, verliest snel zijn effect. Lege plekken, vervallen producten, verkeerde prijskaartjes, dat ondermijnt het vertrouwen van de klant. Regelmatige bezoeken houden de opstelling in topconditie.
De regels die het verschil maken
Netheid en orde zijn niet onderhandelbaar. Een verzorgde opstelling roept een heel ander gevoel op dan een rommelige boel. Klanten kopen liever in een omgeving die vertrouwen uitstraalt.
Volume wekt vertrouwen. Een grote hoeveelheid van hetzelfde product maakt indruk. Het zegt onbewust: dit is populair. Een schaars gevuld rek zegt het tegenovergestelde.
Minder is meer. Een te groot aanbod leidt tot keuzestress. Liever een sterke combinatie van drie producten dan een overvolle opstelling van tien.
Prijs en productinfo zijn cruciaal. Een klant die meteen weet wat iets kost en wat hij koopt, beslist sneller. Onduidelijke prijzen of ontbrekende labels kosten altijd verkopen.
FIFO voorkomt problemen. Goed draaiende producten die leegraken zijn gemiste omzet. Producten gerangschikt op datum, de kortste houdbaarheidsdatum vooraan, vermijdt verspilling en klachten.
Voor wie is dit relevant?
Voor elk type winkel, van een kleine zelfstandige tot een keten met tientallen vestigingen. Overal waar producten samen worden gebruikt, is er een opportuniteit om ze ook samen te presenteren.
Ik werk samen met merken die willen dat hun producten optimaal gecombineerd worden op de winkelvloer. En met retailers die hun gemiddeld aankoopbedrag willen verhogen zonder extra te investeren in marketing. Het resultaat is telkens hetzelfde: meer omzet uit dezelfde klanten, op dezelfde vloeroppervlakte, met dezelfde openingsuren.
Wil je weten hoe cross merchandising concreet werkt voor jouw winkel of merk? Neem contact op en ik bekijk graag samen met jou de mogelijkheden.